XXV Zjazd Termodynamików

W dniach 11-14 września 2023 roku w Gdańsku odbył się XXV Jubileuszowy Zjazd Termodynamików organizowany przez Politechnikę Gdańską i Komitet Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk. Zjazd Termodynamików to cykliczna, zapoczątkowana w 1957 roku konferencja, w której udział biorą naukowcy i przedstawiciele przemysłu.

 

12 września odbyła się sesja posterowa, w której wzięli udział przedstawiciele projektu DEsire – dr inż. Dorota Homa oraz mgr inż. Jakub Ochmann. Ich prace stanowiły syntezę wyników otrzymanych w czasie realizacji I etapu projektu DEsire.

 

Dr inż. Dorota Homa: „Współpraca wyspy turbinowej z reaktorem jądrowym czwartej generacji”

Na plakacie przedstawiono wyniki wstępnej analizy możliwości zastosowania wysokotemperaturowego reaktora jądrowego generacji IV jako źródła ciepła nadkrytycznego bloku węglowego o mocy 900 MW. Analiza jest jedną z możliwych, potencjalnych ścieżek transformacji energetycznej Coal-to-Nuclear, polegającej na przekształceniu elektrowni węglowej w jądrową, przy możliwie jak największym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury technicznej.

Mgr inż. Jakub Ochmann: „Analiza wpływu parametrów pracy zespołu turbiny parowej determinowanych przez warunki lokalizacyjne na jej charakterystyki pracy”

Na plakacie przedstawiono wyniki oceny lokalizacji istniejących jednostek wytwórczych, które mogą stanowić przedmiot ścieżki dekarbonizacji Coal-to-Nuclear z wykorzystaniem reaktorów jądrowych dużej mocy. Dla analizowanych lokalizacji przeprowadzono analizę pozwalającą na ocenę możliwości zabudowy systemu jądrowego z uwagi na dostępność wody chłodzącej. Uwzględniono przy tym sposób połączenia pracujących kondensatorów.

 

       

 

Politechnika Śląska
ul. Akademicka 2A
44-100 Gliwice, Polska
lukasz.bartela@polsl.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
ul. Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa, Polska
info@klimat.gov.pl

Energoprojekt-Katowice SA
ul. Jesionowa 15
40-159 Katowice, Polska
epk@epk.com.pl

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
ul.Dorodna 16
03-195 Warszawa, Polska
office@ichtj.waw.pl

Instytut Sobieskiego
Lipowa 1a/20
00-316 Warszawa, Polska
sobieski@sobieski.org.pl

 

Copyright © DEsire 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt & wykonanie Strony www Katowice