dr hab. inż. Łukasz Bartela, profesor Politechniki Śląskiej
Łukasz Bartela jest profesorem Politechniki Śląskiej ze stopniem doktora habilitowanego. Jego głównym obszarem zainteresowań jest czysta produkcja i magazynowanie energii elektrycznej. W ramach pracy badawczej skupia się na zagadnieniach związanych z kształtowaniem optymalnych miksów energetycznych. Prowadzi badania w obszarze technologii oraz mechanizmów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.
Posiada kompetencje w zakresie analiz termodynamicznych, analiz ekonomicznych oraz optymalizacji systemów energetycznych. Brał udział w dużych projektach badawczych rozwijających technologie wodorowe, nadkrytyczne bloki węglowe, również zintegrowane z systemami separacji CO2 oraz hybrydowe systemy energetyczne.
Od roku 2019 zajmuje się technologią Coal-to-Nuclear, podejmując się oceny możliwości oraz zasadności wykorzystania infrastruktury funkcjonujących bloków węglowych oraz gazowych w ramach inwestycji jądrowych. Jest autorem lub współautorem wielu monografii naukowych, publikacji w czasopismach międzynarodowych oraz wielu patentów.
dr inż. Agnieszka Miśkiewicz, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
Pracuje w Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej, ICHTJ, gdzie pełni funkcję Zastępcy Kierownika Centrum. Zajmuje się tematyką związaną z ochroną środowiska, a w szczególności zagospodarowaniem odpadów radioaktywnych.
Prace badawcze skupiają się na wykorzystaniu procesów membranowych w przetwarzaniu odpadów promieniotwórczych a także oczyszczaniu wód i ścieków przemysłowych. Kierowała projektem NCN Sonata 6 dotyczącym wykorzystania znaczników radioaktywnych do badania procesów membranowych. Uczestniczyła również w realizacji szeregu projektów krajowych i międzynarodowych z zakresu ochrony środowiska i energetyki jądrowej.
Jest autorką ponad 30 recenzowanych publikacji, w tym 20 w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz licznych wystąpień konferencyjnych; HI=7, 179 cytowań.
dr inż. Jakub Tuka, Energoprojekt Katowice SA
Jakub Tuka jest ekspertem w projektowaniu układów energetycznych. Pracuje w firmie Energoprojekt Katowice, rozszerzając swoją wcześniejszą wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas pracy w Politechnice Śląskiej.
Szczególnym obszarem jego zainteresowań jest bilansowanie cieplno-przepływowe oraz analizy optymalizacyjne systemów energetycznych. W przeszłości realizował już m.in. prace projektowe w zakresie retrofitu bloków węglowych – wykorzystania ich infrastruktury i podsystemów do retrofitu do bloku gazowo-parowego. Jakub Tuka oprócz wiedzy technicznej, posiada również kompetencje w obszarze opracowania analiz opłacalności ekonomicznej. W przeszłości realizował już prace badawczo-rozwojowe. Ich tematyką była optymalizacja techniczno-ekonomiczna bloków węglowych, gazowych czy technologii intensyfikacji wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.
mgr inż. Rafał Grabarczyk, Energoprojekt Katowice SA
Jest pracownikiem firmy Energoprojekt Katowice, posiada bogate doświadczenie zarówno jako projektant bloków energetycznych jak również manager. Od początku kariery zawodowej związany z odbudową i modernizacją polskiej energetyki zawodowej.
W trakcie pracy zawodowej zdobył kompetencje na wszystkich etapach realizacji projektów począwszy od etapu prac koncepcyjno/projektowych, przez realizację prac na budowie do fazy rozruchu. Brał udział w największych projektach energetycznych realizowanych w kraju zarówno dla bloków węglowych jak również bloków gazowo-parowych.
mgr Andrzej Sidło, Departament Energii Jądrowej
Odpowiedzialny za aspekty przemysłowe wdrażanego programu jądrowego:
– zmapowanie kompetencji i doświadczeń krajowego przemysłu pod kątem realizacji prac w sektorze jądrowym,
– realizacja działań stymulujących krajowy przemysł do współpracy ze światowym sektorem jądrowym: przygotowanie i realizacja serii szkoleń oraz działań informacyjnych dla krajowego przemysłu, głównie w obszarze funkcjonowania norm i standardów technicznych: ASME sec. III, ACI, IEEE, RCC, ISO 19443, KTA, innych oraz promocja krajowych przedsiębiorstw na światowych rynkach – organizacja min. 30 profilowanych misji gospodarczych oraz forów biznesowych w Polsce,
– kształtowanie regulacji technicznych w zakresie wprowadzenia do polskiego systemu normalizacyjnego międzynarodowych standardów jądrowych,
– zaangażowany w prace grup roboczych NuclearEurope (były Foratom) w zakresie optymalizacji procesów supply chain na poziomie UE,
– zaangażowany w projekty dotyczące transferu jądrowego R&D do polskiego przemysłu.
2004-2012 Project manager/Project director w Polimex-Mostostal/ZREW – przygotowanie, realizacja, nadzór nad projektami inwestycyjnymi, modernizacyjnymi i remontowymi w sektorze energetycznym (w tym w obiektach jądrowych), petrochemicznym, stalowym, papierniczym. Łącznie kilkadziesiąt zrealizowanych projektów na terenie UE.
Absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (mgr finansów i bankowości) oraz podyplomowych studiów MBA na Université I Lille we Francji (Insitut d’Administration des Entreprises).
Politechnika Śląska
ul. Akademicka 2A
44-100 Gliwice, Polska
lukasz.bartela@polsl.pl
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
ul. Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa, Polska
info@klimat.gov.pl
Energoprojekt-Katowice SA
ul. Jesionowa 15
40-159 Katowice, Polska
epk@epk.com.pl
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
ul.Dorodna 16
03-195 Warszawa, Polska
office@ichtj.waw.pl
Instytut Sobieskiego
Lipowa 1a/20
00-316 Warszawa, Polska
sobieski@sobieski.org.pl