International Partner Conference on Repowering 2023

W dniu 07.11.2023 członkowie zespołu DEsire wzięli zdalny udział w International Partner Conference on Repowering 2023, która odbyła się w Indonezji. Paweł Gładysz oraz Łukasz Bartela wygłosili referat na temat statusu projektu DEsire. Prezentację udostępniono TUTAJ. Sama konferencja zorganizowana została przez Instytut Badań i Usług Społecznych Instytutu Technologii w Bandung oraz firmę QuantifiedCarbon, z którą zespół DEsire ściśle współpracuje w obszarze badań oraz popularyzacji ścieżki dekarbonizacji Coal-to-Nuclear.

Podczas prezentacji poświęconej statusowi ścieżki Coal-to-Nuclear w Polsce, w tym głównie działalności projektu DEsire, omówione zostały wyniki Fazy A projektu. Przedstawiono metodologię oraz wyniki przeprowadzonego dwuetapowo rankingu lokalizacji elektrowni i bloków energetycznych dla dwóch różnych opcji dekarbonizacji. Wyniki tego rankingu zostaną wykorzystane w ramach przygotowywanego planu dekarbonizacji krajowego sektora energetycznego na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych generacji III/III+ i IV, jak również posłużyły już do wyboru lokalizacji dla zaplanowanych w projekcie studiów wykonalności.

Podczas dyskusji po prezentacji poruszono również kwestie niewątpliwego sukcesu, jakim jest zaangażowanie strony rządowej w sam projekty, wskazując na fakt, iż jest to jeden z kluczowych elementów dalszego rozwoju i promocji tych technologii. Reprezentanci projektu DEsire zwrócili uwagę, że dobre przyjęcie tej inicjatywy przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i przystąpienie do konsorcjum projektu DEsire było możliwie tylko i wyłącznie dzięki wykonanej wcześniej pracy analitycznej, która poprzedziła sam projekt DEsire, jak również silne zaangażowanie i poparcie ze strony Departamentu Energii Jądrowej samego Ministerstwa. W dyskusji zwrócono również na konieczność podniesienie tematu roli technologii Coal-to-Nuclear podczas zbliżającego się COP-28 w Dubaju.

 

C2N_Poland_DEsire – presentation

Politechnika Śląska
ul. Akademicka 2A
44-100 Gliwice, Polska
lukasz.bartela@polsl.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
ul. Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa, Polska
info@klimat.gov.pl

Energoprojekt-Katowice SA
ul. Jesionowa 15
40-159 Katowice, Polska
epk@epk.com.pl

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
ul.Dorodna 16
03-195 Warszawa, Polska
office@ichtj.waw.pl

Instytut Sobieskiego
Lipowa 1a/20
00-316 Warszawa, Polska
sobieski@sobieski.org.pl

 

Copyright © DEsire 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt & wykonanie Strony www Katowice