Dlaczego elektrownie węglowe powinny być gotowe na modernizacje z wykorzystaniem reaktorów jądrowych?

W czasopiśmie Energy ukazała się kolejna publikacja z tematyki Coal-to-Nuclear, której współautorami są członkowie zespołu projektu DEsire. Lukasz Bartela i Paweł Gładysz, wspólnie z Nilsem Haneklausem z Universität für Weiterbildung Krems oraz Staffan Qvist z Qvist Consulting Limited swój najnowszy artykuł poświęcili uzasadnieniu dla przygotowania elektrowni węglowych pod możliwą transformację w kierunku implementacji rozwiązań z obszaru energetyki jądrowej.
W ramach opublikowanego artykułu zaproponowano wprowadzenie pojęcia „Coal-to-Nuclear-Readiness”, czyli klasyfikowania elektrowni węglowych, co pozwoliłoby na wstępną ocenę adekwatnej ścieżki transformacji. Wstępna ocena gotowości elektrowni węglowej dla przeprowadzenia transformacji zgodnie ze ścieżką Coal-to-Nuclear może prowadzić do uzyskania statusu „Nuclear-Ready”, co powinno stanowić dla inwestora zachętę dla przeprowadzenia szczegółowych analiz wykonalności.
Przedstawione w artykule podejście jest już rozwijane przez zespół DEsire w ramach działań projektowych dla interesariuszy w Polsce, jak również w ujęciu globalnym we współpracy z firmą QuantifiedCarbon i projektu REPOWER COAL. Zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym artykułem, jak również śledzeniem strony projektu DEsire, gdzie wkrótce pojawią się pierwsze raporty poświęcone omawianemu zagadnieniu.

 

Link do publikacji: https://doi.org/10.1016/j.energy.2023.128169

 

Politechnika Śląska
ul. Akademicka 2A
44-100 Gliwice, Polska
lukasz.bartela@polsl.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
ul. Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa, Polska
info@klimat.gov.pl

Energoprojekt-Katowice SA
ul. Jesionowa 15
40-159 Katowice, Polska
epk@epk.com.pl

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
ul.Dorodna 16
03-195 Warszawa, Polska
office@ichtj.waw.pl

Instytut Sobieskiego
Lipowa 1a/20
00-316 Warszawa, Polska
sobieski@sobieski.org.pl

 

Copyright © DEsire 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt & wykonanie Strony www Katowice