Coal-to-Nuclear dla Polski – Krajowy Potencjał

Poniżej zaprezentowano raport opracowany przez Instytut Sobieskiego, zatytułowany „Coal-to-Nuclear dla Polski. Krajowy Potencjał”, który oparty jest na wynikach projektu DEsire – Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej poprzez modernizację z wykorzystaniem reaktorów jądrowych. Opracowanie to stanowi kolejny krok w kierunku wypracowania praktycznych rozwiązań, umożliwiających Polsce osiągnięcie celów związanych z dekarbonizacją oraz zwiększeniem efektywności i bezpieczeństwa energetycznego.

Polska wciąż w znacznym stopniu opiera się na węglu, który w 2024 r. stanowił 63% produkcji energii elektrycznej, mimo wzrostu udziału OZE do 27%. Większość turbozespołów przekroczyła czas eksploatacji, a do 2030 r. 70% krajowego parku energetycznego będzie wymagało modernizacji. W przeciwieństwie do innych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), Polska nie wdrożyła energetyki jądrowej, co utrwaliło zależność od węgla i zwiększyło koszty emisji CO2.

Projekt DEsire analizuje możliwości zastąpienia elektrowni węglowych reaktorami jądrowymi III i IV generacji, w tym SMR. W fazie A projektu zidentyfikowano kluczowe lokalizacje, takie jak Elektrownia Kozienice, Połaniec, Dolna Odra i Ostrołęka, które mogą zostać zmodernizowane przy użyciu reaktorów III+ generacji. Dla reaktorów IV generacji również zidentyfikowano perspektywiczne lokalizacje, chociaż są one traktowane jako opcje hipotetyczne z uwagi na dojrzałość technologiczną tych technologii jądrowych.

Polska stoi przed wyzwaniem wycofania przestarzałych bloków węglowych, które do 2040 r. będą musiały zostać zastąpione nowoczesnymi źródłami energii. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), luka wytwórcza w 2031 r. wyniesie 6,4 GW, a do 2040 r. może osiągnąć 18 GW. Ścieżka Coal-to-Nuclear może pomóc w wypełnieniu tej luki, zwłaszcza poprzez modernizację starszych jednostek węglowych.

W ramach identyfikacji wyzwań związanych z realizacją ścieżki Coal-to-Nuclear przeanalizowano możliwości wykorzystania reaktorów III i IV generacji, w tym technologii SMR (Small Modular Reactors). Z uwagi na aktualny poziom zaawansowania technologicznego (TRL), SMR mogą w perspektywie lat 30. pełnić rolę rozwiązania pomostowego lub uzupełniającego proces modernizacji istniejących lokalizacji energetyki węglowej, oparty o budowę dużych elektrowni jądrowych. Reaktory IV generacji, ze względu na swoje unikalne właściwości, mogą w przyszłości stanowić odpowiedź na potrzeby, nie tylko sektora elektroenergetycznego, ale także przemysłowego, stając się kolejnym etapem rozwoju krajowego programu jądrowego.

Według raportu, realizacja ścieżki Coal-to-Nuclear wymaga wsparcia państwa, stabilnych ram prawnych i finansowych oraz rozwoju zaplecza kadrowego. Kluczowe jest dostosowanie przepisów do międzynarodowych standardów bezpieczeństwa jądrowego i zarządzania odpadami promieniotwórczymi. Polska powinna również zabiegać o środki unijne na rozwój energetyki jądrowej, jako istotnego elementu transformacji energetycznej.

Polska ma znaczący potencjał do wdrożenia technologii Coal-to-Nuclear, co może przyczynić się do redukcji emisji CO2, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i modernizacji sektora energetycznego. Sukces tej transformacji zależy od stworzenia sprzyjającego otoczenia prawnego, finansowego i społecznego. Wobec tego, wdrożenie energetyki jądrowej, zwłaszcza w połączeniu z OZE, może stać się fundamentem stabilnej i niskoemisyjnej energetyki przyszłości w Polsce.

Pełna treść raportu dostępna do pobrania w formacie PDF:
RAPORT_KRAJOWY_POTENCJAL_PLIK_DO_POBRANIA

Politechnika Śląska
ul. Akademicka 2A
44-100 Gliwice, Polska
lukasz.bartela@polsl.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
ul. Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa, Polska
info@klimat.gov.pl

Energoprojekt-Katowice SA
ul. Jesionowa 15
40-159 Katowice, Polska
epk@epk.com.pl

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
ul.Dorodna 16
03-195 Warszawa, Polska
office@ichtj.waw.pl

Instytut Sobieskiego
Lipowa 1a/20
00-316 Warszawa, Polska
sobieski@sobieski.org.pl

 

Copyright © DEsire 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt & wykonanie Strony www Katowice